Çorum Güzellik ve Bakım Sanatı Merkezi

Cryo Soğuk Lipoliz

Bölgesel incelme için

Bu sistem Harvard Tıp Fakültesinde icat edilmiştir. Bu soğuk lipoliz yönteminin zayıflama konusunda dayandığı temel fikir, vücutta ki bölgesel yağların önce ısıtılıp sonra soğutularak yağ tabakasının kristalize olup vücuttan atılma şeklidir.

Soğuk lipoliz yönteminde -5 C’ye kadar yağ tabakasının soğutulması esnasında vücudun diğer hiçbir dokusu zarar görmemektedir. Çünkü yapılan araştırmalar sonucu sadece cilt altındaki yağ tabakasının soğuğa karşı hassas olduğu ve cilt altında bulunan kan damarları, sinirler, yağ tabakasının etrafındaki kemiklerin, soğuktan etkilenmediği sonucu ortaya konmuştur. Sadece cilt altı yağ tabakasının soğuğa karşı hassas olup eriyip; vücuttan atılması ve bunun yanında diğer hiçbir dokuya zarar vermemesi bilirkişi tarafından soğuk lipoliz sisteminin ortaya çıkma zorunluluğunu düşündürmüştür. Bu fikirle yola çıkan soğuk lipoliz cihazı mucitleri bu araştırmalarını kanıtlamak için sayılamayacak kadar kişiler üzerinde bu sistemi uygulamış ve çok olumlu sonuçlar almıştır. Soğuk lipoliz yöntemini geliştirdikten sonra sistem üzerinde zamanla yeni fikirler geliştirilmiş ve halen de geliştirilmeye devam ediyor. Soğuk lipoliz teknolojisi vakumlu ve vakumsuz olmak üzere ikiye ayrılır.

Vakumlu soğuk lipoliz yöntemi vakumun da etkisiyle ciltte bir mekanik etki yaratarak uygulanan soğuğun daha etkili olmasını sağlamaktadır. Piyasada buna göre çok çeşitli teknolojilere sahip soğuk lipoliz cihazları bulunmaktadır. Soğuk lipoliz yönteminden faydalanmak isteyen kişiler mutlaka iyice araştırmalıdırlar. Soğuk lipolizin uygulanabildiği bölgeler; karın, basen, yan bel simitler, sırtta ve göğüs altında oluşan sutyen katları, bacak, sırt, kol bölgeleridir. Soğuk lipoliz yöntemi 15 gün içinde hemen etkisini göstermeye başlar ve en az 3 cm’lik bir incelme sağlar. Bu da %25 oranında vücuttan atılan yağ dokusu miktarına eşdeğerdir. Soğuk lipoliz yönteminden tamamen etki alabilmek için 4 ay uygulanması gereklidir. 4 ay uygulandığı taktirde %45 gibi büyük bir oranda vücuttan yağ atılır ve 15 cm incelme görülür.

Soğuk lipoliz’in yan etkisi var mıdır?
Bu yöntem lokalize olarak birikmiş yağların sıfır dereceye yakın sıcaklığa vakumlu başlıklar ile soğutulması ile yapıldığından bahsetmiştik. Yağ hücrelerinin diğer hücrelere göre soğuğa karşı direncinin az olmasından dolayı uygulamadan yalnızca yağ hücreleri etkilenir. Sinir, kas ve damarlar soğuktan etkilenmezler. Bu yönüyle uygulama güvenlidir. Uygulamanın yapıldığı gün vücutta bir üşüme oluşabilir. Ayrıca uygulama yapılan bölgede kızarma oluşur ancak bu 1-2 saatte geçer.

Soğuk Lipoliz Nasıl Yapılır?
Soğuk lipoliz, özel bir soğuk lipoliz cihazı ile yapılmaktadır. Öncelikle hastanın uygulama alanına özel bir jel sürülür ve bu jel masajla yayılır. Jel üzerine vakumlu soğuk lipoliz cihazı ayarlanır ve yerleştirilir. Yerleştirilen cihaz doktorun belirlediği süre ve soğutma derecesinde bulunduğu alanda çalışır. Bu şekilde deri altındaki yağlar donup diğer dokulardan ayrıştırılarak vücuttan atılmaya uygun hale gelir. Tek seans yapılan ve bölgesel inceltme konusunda oldukça başarılı olan bu işlemler yaza hazırlanmanız için oldukça uygun bir tedavi şeklidir. Etkiler işlemden sonraki dönemde görülmeye başlanır.

Soğuk Lipoliz İle İlgili Bilmeniz Gerekenler
Bölgesel zayıflama için bilmeniz gereken ilk konu bu işlemin sadece dirençli lokalize yağlar için etkili olduğudur. Eğer kilo probleminiz varsa soğuk lipoliz tedavi için uygun bir aday olmayabilirsiniz. Bu tedavi kilo problemi olmayan fakat bölgesel yağ fazlalığı nedeni ile bir ya da bir kaç bölgenin vücut ölçülerine orantısızlık yaratması gibi bir sorunlar yaşayan hastalarda başarılıdır.

Soğuk lipoliz yöntemi asla bir cerrahi yöntem olmayıp; kişiyi konfor içinde acısız, ağrısız, yan etkisiz bir şekilde istediği bölgesindeki yağlardan kurtulmasına olanak sağlamaktadır. Soğuk lipoliz yöntemi vücudun genel olarak bir zayıflaması değil, bazı bölgesel yağlanmaların yok edilmesi anlamına geliyor. Fakat bu olay birkaç bölgesel yağı olan kişiler için çözümsüz bir yöntem olarak görmemek lazım. Dolayısıyla kişi yağ dokusu fazla olan birkaç bölgesine soğuk lipoliz yöntemini uygulatabilmektedir. Yaşlı, kilolu, genç ve az kilolu fakat bölgesel yağları bulunan herkes soğuk lipoliz yönteminden faydalanabilir.

Soğuk lipoliz yönteminde uygulanması istenen bölgeye vücudun ısı değişimlerinden etkilenmesini engelleyen birkaç tane ped yapıştırılır. Büyük bir başlığı bulunan soğuk lipoliz cihazı ile öncelikle uygulanacak bölge 43 C’ye kadar ısıtılır ve 10. Dakikadan itibaren işlem bitimine kadar -5 C’ye kadar soğutulur. İşlem ortalama 1.5 saat sürmektedir. Soğuk lipoliz işlemi uygulanan bölgenin yağ tabakası kalınlığına göre 20 dakika ile 1,5 saat arasında değişen zamanda sürmektedir. Buradaki amaç yağ tabakasının ısıtılıp aniden soğutularak dermotoloji alanında apaptoz denilen hücre ölümü meydana getirmektir. Bu hücreler kristalleşip soğuk ile donduğu ve hücre ölümü meydana geldiği için, vücut o yağ tabakasını işlevsiz olarak algılayıp bir an önce vücuttaki taşıyıcı role sahip olan lenfatik sistem ile dışarı atmaktadır.

Soğuk Lipoliz Uygulanabilen Bölgeler
Vücudun lokal yağlanmadan kaynaklanan bölgelerine de uygulanabilen ve bu sayede vücut şekillendirme amacıyla da uygulanabilen soğuk lipoliz fazla yağ bulunan pek çok vücut bölgesine yapılabilir. Soğuk lipoliz uygulanabilen bölgeleri şu şekilde sıralayabiliriz:
• Karın
• Karın yanları ve altı
• Kol altı
• İç bacak ve dış bacak
• Basen
• Kalça
• Gıdı
• Sırt yanları
• Diz üstü
Bu bölgeler lokal yağlanmanın en sık görüldüğü vücut bölgeleridir. Soğuk lipoliz uygulamasıyla, son derece başarılı bir şekilde bu vücut bölgelerinde incelme elde edilebiliyor. Ancak bu yöntemin neticelerini görmek için yaklaşık 1 ay beklemek gerekiyor.
1 ay sonrasında vücut iyice küçülen ve işlevsiz olan yağ hücrelerini vücuttan atma evresine geçiyor. Tamamen atılması yani tam bir incelme ise 3 ay sonunda gerçekleşmiş oluyor. Bu süre zarfında kişinin bol miktarda su tüketmesi gerekiyor. Su tüketimi ile ölü yağ hücrelerinin vücuttan atılması kolaylaşıyor ve hızlanıyor. Bu sayede daha sıkı ve daha ince bir görünüm de hızla yakalanmaya başlanıyor